- Vi fick mer än en interimslösning. Vi fick konsulter som säkrade driften och drev förändring
Hur rekryterar man en nyckelperson mitt i bokslutet – utan att riskera stabiliteten? För Teknikföretagens CFO, Per Haeggblom, blev lösningen en kombination av interim och rekrytering – och valet föll direkt på Invici.
Teknikföretagen representerar 4 500 svenska industri- och techföretag som tillsammans står för en tredjedel av Sveriges export och en miljon jobb. Därmed är rätt kompetens i ekonomifunktionen avgörande.
När Per Haeggblom tillträdde som CFO hösten 2024 stod en nyckelroll som redovisningschef tom – men timingen för att rekrytera var inte optimal.
– Jag insåg snabbt att vi inte kunde riskera bokslutsprocessen genom att låta den nya chefen tillträda då. Vi behövde en lösning som både säkrade kontinuiteten och gav den framtida redovisningschefen bästa möjliga förutsättningar att lyckas, berättar Per.
Han tog därför ett strategiskt beslut att ta in en interim redovisningsansvarig via Invici, parallellt med rekryteringen av en ny chef.
– Det var glädjande att Invici snabbt kunde presentera en väldigt bra interimschef som matchade våra krav.
Interimskonsulter – mer än en snabb lösning
Den interimskonsult som tillsattes tog inte bara hand om det operativa arbetet – hon drev även förbättringar från dag ett. Parallellt med bokslutsprocessen såg hon över arbetsflöden och identifierade möjligheter att optimera arbetet:
– Det jag uppskattar är att få in någon som direkt kan ta en operativ roll utan startsträcka, men också se helheten och komma med konkreta förbättringsförslag. Resultatet blev en smidigare bokslutsprocess, mer effektiva arbetsflöden och ett utvecklingsarbete som annars hade krävt en extern projektledare.
Idag har Teknikföretagens ekonomiavdelning två pågående konsultuppdrag via Invici – en redovisningsekonom och en redovisningsansvarig. Det har inte bara säkrat stabiliteten, utan även skapat möjligheter att modernisera och anpassa verksamheten efter dagens krav kring digitalisering och effektivare ekonomiprocesser.
– Vi insåg snabbt att vi fick mer än en interimslösning. Konsulterna kunde både säkra driften och driva förändring på ett sätt vi inte hade räknat med, berättar Per.
Rekrytering och interim hand i hand
Förutom interimslösningar har Invici även rekryterat en redovisningsekonom till Teknikföretagen. Per ser en stor fördel i att arbeta med en partner som hanterar båda delarna, särskilt då många aktörer fokuserar på antingen rekrytering eller interim.
– Det är en trygghet att kunna vända oss till en och samma partner som redan känner oss, vår kultur och vår bransch. Vi slipper lägga tid på att förklara vår verksamhet – Invici vet direkt vilken typ av profiler som passar och kan snabbt leverera rätt ekonomer.
En kvalitetsstämpel
Den nära kontakten och Invicis förståelse för Teknikföretagens organisation gjorde att rekryteringsprocessen kunde kortas med upp till två veckor – utan att tumma på kvaliteten.
– Jag överlåter med varm hand ”grovarbetet” av rekryteringen som annonsering, screening, intervjuer, djupintervjuer, tester och referenstagning till Invicis experter. Det sparar oss ovärderlig tid och säkerställer att vi får in rätt kompetens.
Återkoppling avgörande
När konkurrensen om kvalificerade ekonomer är hård avgör tempot om rätt kandidat signas eller går till en konkurrent. Då gäller det att ha en rekryteringspartner som levererar snabbt:
– Den kandidat man vill ha som förstahandsval – då måste det gå snabbt. Vi kan inte riskera att tappa en toppkandidat på grund av en utdragen rekrytering.
Delaktighet och transparens är också viktigt:
– För mig är det avgörande att vi gör rekryteringen tillsammans. Jag vill kunna påverka i realtid – och det har Invici varit bra på genom tät och proaktiv återkoppling. Snabbheten i kommunikationen gynnar oss båda och gör processen effektivare, avslutar Per.
Behöver du också en flexibel partner?
Behöver du rätt ekonomikompetens – snabbt, träffsäkert och strategiskt? På Invici löser vi både dagens utmaningar och morgondagens behov. Med affärsinsikt, digital förståelse och en beprövad metod för ekonomirekrytering och interim ser vi till att du har rätt ekonomer på plats – exakt när du behöver dem. Samtidigt bygger vi tillsammans framtidens ekonomiavdelning. Hör av dig, så hittar vi den bästa lösningen för din verksamhet!
Faktaruta: Teknikföretagen i korthet
Teknikföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder cirka 4 500 svenska industri- och techföretag. Organisationen är en betydelsefull aktör för Sveriges ekonomiska tillväxt: dess medlemsföretag står för en tredjedel av landets totala export och skapar en miljon jobb. Teknikföretagen påverkar näringspolitiken, erbjuder kollektivavtal och ger rådgivning för att stärka svenska teknikföretags konkurrenskraft.